27.4.2013

Podvody s nemovitostmi

V poslední době lze sledovat nárůst podvodů týkajících se nemovitostí, a to přímo i „krádeží“ (podvodník dosáhne podvodem změny vlastníka zapsaného v katastru nemovitostí).

V důsledku shody několika skutečností není krádež nemovitosti nijak složitým zločinem. Mezi skutečnosti usnadňující takové činy patří třeba to, že

  • Úředník na katastru nemá prostředky prozkoumání pravosti předkládaných písemností.
  • Jediným právoplatným dokladem o vlastnictví nemovitosti je zápis v katastru (pokud mu vlastník nevěnuje pozornost, umožní tím realizaci podvodu).
  • Katastr není povinen sdělit vlastníkovi, že s jeho nemovitostí je nakládáno.
  • Osoba, která koupí od nevlastníka nemovitost v dobré víře, že není kradená, stává se jejím majitelem.
V mnoha případech se podvodníkům daří využívat pravidla obsažená v právních předpisech určená na ochranu kupujících nemovitostí. Zásadní je přitom pravidlo, podle kterého kupující, který nemá zlý úmysl, je chráněn v případě, že nemovitost kupuje od někoho, komu nepatří. Dobrý či zlý úmysl se však v praxi velmi těžko dokazuje.

Jaké nástroje využívají podvodníci ke krádeži nemovitosti?


  • padělané občanské průkazy
  • falešné kupní smlouvy
  • falešné plné moci
  • nepravá notářská osvědčení
  • padělané podpisy, padělaná razítka

Z médií

V médiích zaznamenal Strážce katastru následující články, reportáže a rozhovory.

Mnoho z těchto příspěvků obsahuje zmínku o provedených podvodech nebo pokusech o podvod s nemovitostí. Pokud by vlastníci podvedení v případech, které známe z médií, byli včas informováni, podvody by nebylo možné ani v jednom případě úspěšně dokončit.


27. prosinec 2021

Právník a ekonom dostali pět let. Obrali starého muže o důmDva mladí muži – právník a jeho kamarád ekonom – dostali od Městského soudu v Praze nepravomocně pět let vězení a každý milionovou pokutu. Podle soudu podvedli dvaadevadesátiletého nemocného majitele domu v Praze-Břevnově, který se na sebe pokusili přepsat na základě darovací smlouvy s falešným podpisem majitele.

14. prosinec 2021

Žena s falešnou plnou mocí prodala pozemky svého otceMladou ženu k nápadu podle policie přivedla mizerná finanční situace. Kupující ihned po uzavření kupní smlouvy uhradil kupní cenu ve výši čtyři sta tisíc korun na ženou uvedený účet. Během měsíce se podvodem nabyté peníze velmi rychle rozkutálely. Žena s manželem je použili například pro splacení dluhů, na koupi vozidla, elektroniky, ale třeba i na zkrášlovací procedury.

Kriminalisté ženu obvinili z podvodu a také z padělání a pozměnění veřejné listiny, za což jí v případě soudu hrozí až pětileté vězení.

3. listopad 2021

Úřednice ženě ověřila falešný podpis nemocného manžela, zasáhli příbuzníO cenné pozemky chtěla připravit svého manžela 59letá žena, kterou nyní frýdecko-místečtí policisté obvinili z podvodu. Sepsala darovací smlouvu, zfalšovala jeho podpis, a dokonce přesvědčila úřednici, aby ověřila jeho pravost. Úřednici za to nyní hrozí ještě vyšší trest než stíhané ženě.

Ženě podle jejích slov za podvodné jednání hrozí až osmileté vězení, úřednici pak až desetiletý nepodmíněný trest.

3. listopad 2021

Manželka měla obrat nemocného chotě o pozemky za tři miliony: „Ukecala“ i úředníkaŽena (59) z Frýdecko-Místecka měla za manžela podepsat darovací smlouvu a převedla si tak na sebe jeho pozemky. Nechala si ověřit a potvrdit pravost dokumentu i přes to, že u toho nebyl její manžel. Tvrdila, že je vážně nemocný.

Podvodu napomohl úředník, který po naléhaní požadavku vyhověl a podpisy na darovací smlouvě ověřil. Podvodnice pak zamířila rovnou na katastrální úřad, kde smlouvu vložila do katastru.

3. květen 2021

Konec rychlého státního nahlížení do katastru: služba je přetížená. Strážce katastru převezme hlídáníZ důvodů přetížení služby nebude Český úřad zeměměřický a katastrální od června 2021 poskytovat na internetu úplný výpis údajů o nemovitostech nepřihlášeným uživatelům.

Uživatelé, kteří doposud využívali službu rychlého nahlížení, mohou nadále využívat automatické služby Strážce katastru. Ta je praktická zejména tehdy, kdy uživatelé využívali rychlého nahlížení pro hlídání řady nemovitostí či prováděli ruční kontroly pravidelně. Strážce katastru tak přebírá hlídání nemovitostí fyzických i právnických osob, které mají zájem i nadále o hlídání údajů v katastru nemovitostí, a to v jejich plném rozsahu.

Strážce katastru navyšuje kapacity a posiluje infrastrukturu, aby vyhověl zvýšené poptávce zájemců o hlídání katastru nemovitostí. Registrujte se online během pár minut z pohodlí domova či své kanceláře a nechte si hlídat nemovitosti automaticky.

25. leden 2021

Podvodník se dvakrát pokusil prodat cizí pozemek za sedm milionůBez vědomí skutečného majitele se podvodník pokusil na internetovém portálu prodat jeho pozemek.

Pouze díky pečlivosti zájemce, který si zjistil jméno skutečného vlastníka pozemku, se podvod nepovedl. Podvodník i přesto nabídl pozemek ještě jednou další, nic netušící zájemkyni.

Policisté v lednu podezřelého muže zadrželi v podzemních garážích v Praze (video v článku). Stejný muž byl dokonce již za podobnou trestnou činnost v roce 2012 ve vězení.

Nespoléhejte jen na pečlivost kupců a nenechejte podvodníky dokončit jejich podvod. Strážce katastru pro vás pečlivě hlídá katastr nemovitostí každým dnem, již od roku 2012.

8. leden 2021

Krádež bubenečské vily: 23 let za vraždu, 5 let za podvodV případu pokusu o krádež vily v pražské Bubenči padl rozsudek – za vraždu dvojice bydlící ve vile dostal bývalý student matematicko-fyzikální fakulty 23 let vězení. Jeho komplic obdržel za pokus o podvod 5 let vězení.

Pachatelé se pokusili vilu převést v katastru nemovitostí. To se jim však již nezdařilo díky zásahu policie.

18. listopad 2020

Menzelovi oběťmi podvodu při koupi nemovitostiObětí podvodu s nemovitostmi se může stát kdokoliv – ať už řadový občan, tak i slavná osobnost. „Nakonec jsem si musela pomoct antidepresivy, k čemuž v poslední době přispělo i to, že jsme se stali obětí podvodu při koupi nemovitosti (ještě za Jirkova života)“ cituje Aha! Olgu Menzelovou, manželku zesnulého Jiřího Menzela.

13. říjen 2020

Obří podvod, nebo oprávněný restituční nárok? Na Slapech jde o pozemky za stamilionyServer Info.cz rozebírá soud o restituce lukrativních pozemků v hodnotě stovek milionů korun u Slapské přehrady. „Případ od počátku provází řada pochybností, zda jde o skutečně legitimní nárok restituentů nebo naopak o pokus o podvod,“ popisuje Info.cz.

24. září 2020

Medik a student matfyzu obviněni z krádeže pražské vily spojené s vraždouStudent matematicko-fyzikální fakulty a jeho přítel, student medicíny, jsou obžalováni z podvodného převodu nemovitosti a jeden z nich také z dvojnásobné vraždy.

Dle státní zástupkyně zfalšovali kupní smlouvu vynětím poslední strany obsahující podpisy a ověřovací doložky úřadu Městské části Praha 6. Tak na sebe měli převést vilu v Praze-Bubenči. Pro zamazení odhalení podvodu měl jeden z obřžalovaných dle obžaloby zavraždit stávající majitelku Marii D. a jejího přítele Přemysla H. a těla vhodit do vodní nádrže Švihov.

Chraňte před podvody nemovitosti své i svých blízkých. Nechejte Strážce katastru hlídat je za vás a jakýkoliv podvod včas odhalit.

20. červenec 2020

Podvodník prodával cizí byt, kupec náhodou znal pravého majiteleiDnes přinesl další případ pokusu o krádež nemovitosti, který se nepodařil jen naprosto neuvěřitelnou shodou okolností.

„Vidina poklidného života bez práce za hranicemi Česka poháněla muže, který se pokusil za šest milionů prodat cizí byt. Padesátiletý muž z Brna si nejprve nechal na Slovensku vyrobit falešné doklady, s jejichž pomocí si pronajal byt v brněnském Starém Lískovci.

Zájemce se neuvěřitelnou shodou okolností znal s pravým majitelem bytu, kterému zatelefonoval. Ten byl informacemi o prodeji pochopitelně zaskočen.“

Nespoléhejte, že kupující pouhou shodou okolností odhalí podvodníka nabízejícího váš byt či dům k prodeji. Nechte si jej hlídat Strážcem katastru.

7. červenec 2020

Vražda seniorů kvůli vile v BubenčiBlesk přinesl ohavný případ podvodu s cílem získat hodnotnou vilu v pražské Bubenči, jejíž cena se pohybuje v řádech desítek milionů korun.

Plán mladého fyzika Tomáše (24) a jeho kumpána studenta medicíny Jiřího (24) nakonec nevyšel. O život však přišli majitelé vily Přemysl H. (†57) a Marie D. (†72).

Policie podezřelé zadržela a případ míří k soudu. Ten bude projednávat jak vraždu, tak i pokus o podvod s nemovitostí.

2. prosinec 2019

Podvodníci umí krást i nemovitosti. Dá se však bránit„K podvodům dochází mimo katastrální úřad, kdy se někdo pokusí padělat podpis vlastníka nemovitosti nebo se za vlastníka nemovitosti vydává na základě padělaného dokladu totožnosti,“ cituje TN.cz ředitelku kanceláře ředitele katastrálního úřadu Danielu Šustrovou.

„Znám i situaci, kdy se nájemník vydával za vlastníka bytu a byt bez vědomí vlastníka prodal třetí osobě,“ dodala Šustrová.

Právo přeje bdělým. Šustrová doporučuje, aby se každý zajímal o stav svých nemovitostí. Není nutné je přitom hlídat osobně a kontrolovat co chvilku výpis z katastru. Nemovitost vám ohlídá i „hlídací pes“, který poskytuje Strážce katastru.

21. listopad 2019

Přišli o dům i pozemky, aniž by o tom věděli. Odborníci radí, aby si lidé hlídali nemovitostiiDnes v rozsáhlém článku upozorňuje na tak „promyšlený a zamaskovaný podvod, při němž lidé přišli o pozemky i dům a vůbec to netušili“, jaký ještě soud neřešil. Ten poslal za podvod a padělání a pozměňování veřejné listiny nepravomocně na sedm let do vězení třicetiletého Dmitro Dejsuna.

Podvod nevyžadoval žádné těžko dostupné nástroje. „Obviněný si opatřil notářská razítka a ověřovací doložky, díky nim vytvořil padělané kupní smlouvy na dům a pozemky. Na jejich základě došlo na katastrálních úřadech v Liberci a Mladé Boleslavi k zaevidování nových vlastníků nemovitostí v Liberci Nových Pavlovicích a Bradleci na Mladoboleslavsku. Majitelé vůbec netušili, že o nemovitosti přišli.“

„To, čeho se obžalovaný dopustil, se nevidí každý den. Za svoji praxi jsem se s něčím podobným ještě nesetkal. Podvod byl velmi sofistikovaný,“ řekl státní zástupce Petr Hořín.

Katastry neměly šanci podvody odhalit.

„Útoků na katastr nemovitostí v rámci celé země však přibývá. Odborníci proto radí průběžně sledovat údaje v katastrech nemovitostí a ověřit si, že jsou všechny údaje v pořádku.“

„Odborníci také radí, aby si lidé hlídali i nemovitosti patřící například prarodičům. Podvodníci mohou zneužít jejich důvěřivosti.“

„Na podvod se přišlo náhodou, když si příbuzná majitelky náhodou všimla, že na neobývaném domě někdo vyměňuje okap.“

Nesvěřujte své nemovitosti náhodě. Svěřte je Strážci katastru, aby jakémukoliv podvodu včas zabránil.

15. listopad 2019

Odkup garáží ve Znojmě? Jednomu deset tisíc, druhému přes sto, zlobí se majiteléČlánek Deníku se věnuje podezření, že zápis do katastru v souvislosti s převody garáží ve Znojmě nebyl oprávněný. V takovém přpadě se může jednat o podvod, jak zmiňuje opoziční zastupitelka, právnička Olga Štefaniková.

Zatímco vlastníkům garáží nezapsaných do katastru nemovitostí město nabídlo za odkoupení movité věci částku deset tisíc korun, patnácti majitelům garáží zapsaných do katastru nemovitostí zastupitelé schválili odkoupení garáže za částku sto čtyřicet tisíc korun.

8. srpen 2019

Podvodník shrábl sto tisíc, podvedený přišel o pronájem i penízeNeznámý pachatel se vydával za majitele bytu, a to na serveru bezrealitky.cz. Obětí podvodníka je třicetiletý muž z Vyškovska, který muži poslal přes sto tisíc korun. Podvedený muž tak přišel o pronájem bytu i o peníze. Policisté přitom jako prevenci radí nahlédnout do katastru nemovitostí.

23. červen 2019

Seniorka odhalila obří podvody. Desítky pozemků převáděli mrtvíSeniorce ze Slovenska se podařilo zjistit, že řadu nemovitostí převáděli jejich dřívější majitelé po své smrti, jak upozornil tn.cz. Stejný případ by se přitom mohl stát i v Česku.

Jednáním dnes již bývalé zaměstnankyně katastrálního úřadu docházelo k převodům nemovitostí na nové majitele. V některých případech dokonce bez písemné smlouvy. Případem se již zabývá policie.

Nejlepší ochranou proti podvodům takového typu je sledovat dlouhodobě své nemovitosti v katastru nemovitostí. Strážce katastru to dělá za Vás.

22. květen 2019

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za milionyiDnes upozorňuje na případ podvodu, před kterým Strážce katastru varuje a chrání před ním své uživatele již řadu let.

Stačí ztráta občanského průkazu a nevyzvednutí jediného dopisu a Váš dům může být v rukou podvodníků – tak jako se to stalo paní Petře v případě jejího domu nedaleko Znojma.

iDnes vyzývá čtenáře, aby si stav zápisů v katastru nemovitostí pravidelně kontrolovali nebo si pořídili hlídacího psa. Flexibilním hlídacím psem, kterého můžete ovládat odkudkoliv po internetu, je Strážce katastru.

24. duben 2019

Podvody s nájmy

Zdroj: Mladá fronta Dnes


Mladá fronta Dnes upozorňuje na množící se případy podvodů kdy podvodníci „pronajímají“ byty, které nevlastní.

Ve zveřejněném případu byl byt v minulosti nabízen přes webovou platformu AirBnB, díky které měl pachatel přístup ke klíčům od bytu.

Zájemce o nájem bytu by měl vždy ověřit, že jedná se skutečným vlastníkem – zapsaným v katastru nemovitostí. O jeho změně Vás může pohotově informovat Strážce katastru.

5. duben 2019

Podvod s nájmem v PrazeMuž, jehož nyní hledá policie, nabízel k pronájmu byt, který mu nepatřil.

„Kriminalisté varují zájemce o bydlení, aby při zařizování podnájmu pro jistotu ověřovali na katastru nemovitostí majitele bytu. Při sepisování smlouvy je dobré chtít vidět od nabízejícího doklad totožnosti.“

O jakékoliv případné změně vlastníka se můžete dozvědět ihned díky Strážci katastru.

21. leden 2019

Chtěli získat jeho dům. Podvodu se zabránilo na poslední chvíliiDnes informuje o dalším případu podvodu: „Bojovat o svůj vlastní dům musel muž ze Zlína. Stal se totiž terčem útoku podvodníků, kteří zfalšovali jeho občanku a fingovali prodej nemovitosti.“ Skutečný majitel nemovitosti přitom celou dobu neměl tušení o tom, že se mu někdo snaží za jeho zády prodat střechu nad hlavou.

Podvodu se podařilo zabránit na poslední chvíli na katastrálním úřadu. „Nyní dvaadvacetiletému muži ze Zlína hrozí za pokus o podvod až osmileté vězení.“

Nespoléhejte na šťastnou náhodu. Nechte Strážce katastru chránit před podvody i své nemovitosti.

10. leden 2019

Na podvod s pronájmem bytu přes Airbnb naletělo přes 30 lidíDeník upozornil na případ podvodníka, jemuž za výhodný nájem bytu v Pardubicích poslala peníze řada podvedených. List doporučuje vždy pečlivě prověřit údaje, které pronajímatel poskytne – i prostřednictvím katastru nemovitostí.

7. prosinec 2018

Lidové noviny: Pozor na krádeže nemovitostí„Případů ukradených nemovitostí, které podvodníci obratem přeprodají dál, neubývá.“

„Setkali jsme se s případem, kdy advokátka v postavení fyzické osoby měla zájem o koupi nemovitosti a kupní smlouvu podepsala před notářem. Prodávající, který se vydával za vlastníka nemovitosti, při podpisu kupní smlouvy předložil padělaný občanský průkaz a notářská koncipientka, která ověřovala jeho podpis na kupní smlouvě, padělek neodhalila. Kupní smlouva byla následně předložena katastrálnímu úřadu, který vklad vlastnického práva provedl, neboť smlouva vypadala perfektně,“ popsala případ ze středočeského kraje Daniela Šustrová, ředitelka kanceláře ředitele Katastrálního úřadu pro hlavní město Prahu.

Katastrální úřad jako prevenci proti takovému kriminálnímu jednání doporučuje zřídit si službu sledování změn. Účinné sledování všech rodinných nemovitostí a upozornění na jakékoliv Vámi zadané kontaktní údaje zajistí Strážce katastru. Nevystavujte své nemovitosti riziku. Nechte Strážce katastru chránit je za Vás.

27. červenec 2018

Skandální kauza H-Systém – majetky zmizely i přes plomby na katastru„Majetky, z nichž mohly být alespoň zčásti uspokojeny nároky tisícovky klientů, kteří přišli o více než miliardu, zmizely pod rukama úřadů i přes plomby na katastru nemovitostí.“

„Hlavní aktér celé kauzy, zakladatel H-Systému Petr Smetka, nebyl potrestán za vylákání stovek milionů, protože jeho stíhání zastavila Klausova amnestie. Právě část majetku Petra Smetky, například lukrativní pozemky v hodnotě desítek milionů korun, z jejichž prodeje mohly být uspokojeny nároky podvedených klientů H-Systému, byly navzdory plombě přepsány na jiného majitele. Předtím byly vydraženy za zlomek skutečné ceny. Vyšetřování dalšího podvodu bylo nakonec zastaveno kvůli promlčení. ‚Na další úřední osoby z katastru či soudu, který dražbu posvětil, nikdy nedošlo,‘ konstatuje Sabina Slonková.“

21. leden 2018

Premonstráti vyhráli ukradené miliardové pozemky u PrahyJak informuje server Aktuálně.cz, „katastr nemovitostí ‚omylem‘ vydal podnikateli Jiřímu Kočařovi přes 130 hektarů pozemků u Prahy, jimiž má vést Pražský okruh. Až po dvaceti letech je stát a premonstráti získali zpět“.

Poté, co premonstráti upozornili, že pozemky patřily jim a vztahuje se na ně blokační paragraf zakazující vydávat církevní pozemky, katastr nemovitostí převod odmítl zapsat. Nicméně podnikatel Kočař „po necelém roce podal tentýž návrh potichu znovu – jen v něm tužkou přepsal datum a katastr tentokrát změnu vlastníka schválil,“ uvádí Aktuálně.cz.

Nechte Strážce katastru sledovat i Vaše nemovitosti. Mějte tak informaci o nekalém jednání na katastru dříve než podvodník získá Vaši nemovitost.

18. říjen 2017

Neznámý majetek po předcích v katastru našlo už 40 tisíc lidíPodle aktuálních dat z katastru nemovitostí nadále patří přesně 203 302 pozemků a 6 496 staveb celkem 155 251 „neznámým, či nedostatečně identifikovaným osobám“, jak uvedl server Hlídací pes.

Pokud nebude správný vlastník zapsán do katastru do konce roku 2023, přejdou nemovitosti do vlastnictví státu.

8. srpen 2017

Podvodům známým z katastru nyní čelí obchodní rejstříkStejnou techniku jako při podvodech v katastru nemovitostí objevili také podvodníci snažící se ukrást celé obchodní společnosti.

Způsob podvodu je přitom obdobou podvodů v katastru. Zfalšované dokumenty jsou předloženy příslušnému soudu či notáři, kteří neodhalí padělky. Na základě nich pak přepíší celou společnost na podvodníka. Společnost samotná přitom může vlastnit obrovské majetky – včetně nemovitostí.


16. květen 2017

Citlivé osobní údaje vydá katastr na počkání komukoliJak upozorňuje server Novinky.cz, lidé by měli být pozorní vůči tomu, jaké údaje do katastru vkládají. Týká se to třeba obsahu kupních smluv. Ty jsou totiž víceméně veřejně přístupné – katastr jejich kopii vydá každému po prokázání totožnosti. Kdokoliv se tak z listin může dozvědět čísla účtů, rodná čísla, rukopis podpisu, to, kde kdo bydlí, od koho, kdy a za kolik kdo nemovitost koupil, dostal či zdědil.

25. leden 2017

Podvodník ukradl dům v Liberci a pozemky na Mladoboleslavsku za 12 milionůPodvod spočíval jednoduše v oklamání úředníků katastrálního úřadu. Tak se měl obviněný zmocnit cizího domu v Liberci a pozemků na Mladoboleslavsku. Podvod nyní řeší soud.

Obviněný si nechal vyrobit falešná razítka a díky nim vytvořil padělané kupní smlouvy. Díky nim došlo na katastrálních úřadech v Liberci a Mladé Boleslavi k zapsání nových vlastníků. K tomu došlo i přesto, že podvodník ani nikdy neměl v ruce osobní doklady poškozených.

Podvodník se snažil zabránit informování právoplatných vlastníků uvedením nesprávné doručovací adresy.

Obviněnému hrozí pět až deset let vězení.

Jen shodou šťastných náhod se v tomto dalším z řady katastrálních podvodů ukradené nemovitosti dostaly zpět oprávněným majitelům. Vy však raději neriskujte – mějte informaci o nekalém jednání na katastru dříve než podvodník získá vaši nemovitost.

11. leden 2017

Za podvod se závětí dostala pražská advokátka znovu osm let vězeníObžalovaná advokátka dělala od roku 2010 opatrovnici seniorovi J. B. žijícímu v domově pro seniory a trpícímu Alzheimerovou chorobou. Po zjištění, že je movitý, jej nechala podepsat prázdné papíry. Následně vytvořila kupní smlouvu na seniorovy nemovitosti.

Katastr na základě podvržené smlouvy nemovitosti v hodnotě 21 milionů korun převedl. To však nebyl celý plán podvodu. Kdyby se podařil podvod celý, škoda by přesáhla 30 milionů korun.

„Pozůstalí po seniorovi takto přišli o majetek, který by jinak zdědili. Byla to vila, byt, pozemky a dokonce i rodinná hrobka.“

Rozsudek Městského soudu v Praze je nepravomocný.

Nechejte Strážce katastru hlídat rodinné nemovitosti. Okamžitě vás bude informovat o jakémkoliv podezřelém řízení na katastru.

31. červenec 2016

Po mnoha letech zjistili, že mají garáže na cizím pozemku

Zdroj: TV Nova, Televizní noviny


Řada zlínských obyvatel obdržela od úřadů dopisy o tom, že jejich plot či dokonce garáž stojí na městském pozemku. Na chyby se přišlo při digitalizaci katastru.

Jak uvedla TV Nova, problém se může týkat velkého počtu obyvatel. Možnosti řešení přitom nejsou jednoduché.

Strážce katastru za vás sleduje údaje katastru a o možném problému vás okamžitě informuje. Důvěřujte profesionálům. Důvěřujte Strážci katastru.


27. červenec 2016

Ústavní soud: nedbáte-li zápisu v katastru, o nemovitost přijdetePodle rozhodnutí Ústavního soudu je možné nabýt nemovitost od osoby zapsané do katastru jako vlastník, a to i tehdy, pokud nemovitost ve skutečnosti vlastní někdo jiný (třeba proto, že spoluvlastník není v katastru zapsán). Ústavní soud tak zrušil dřívější rozhodnutí Nejvyššího soudu, který nabytí nemovitosti od nevlastníka nepřipouštěl. Nabytí od nevlastníka je možné ve specifické situaci, kdy kupující nemá šanci zjistit, že zápis v katastru nemovitostí neodpovídá skutečnosti.

Pečujte a hlídejte proto své nemovitosti v katastru nemovitostí – vyloučíte tím problémy do budoucna.

16. květen 2016

Podvodníci s půdou míří na seniory

Zdroj: Týden 21/2016 z 16.5.2016 na str. 18


Týden upozorňuje na to, že tisíce vlastníků zemědělských a lesních pozemků – zvláště seniorů – jsou adresáty mnoha dopisů, které jim nabízí odkoupení těchto pozemků. Problém je v tom, že nabízené ceny zdaleka nedosahují tržních cen.

Vlastníci, kteří prodali pozemky a nesouhlasí následně s cenami, bohužel přichází tuto situaci řešit pozdě, kdy už jsou smlouvy zapsané na katastru nemovitostí.

6. květen 2016

Katastr selhává, neuchrání před zloději nemovitostí“Starý pán podepsal smlouvu k faktickému převodu pozemku na nového majitele, aniž ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu tušil, co podepisuje. Jeho dcera to zjistila a chtěla převod zastavit. Jenže z dokumentace bylo zjevné, že otcův podpis není falešný, takže katastrální úřad převod zastavit odmítl.” Po nepříjemném zážitku vyhledala dcera původního majitele službu hlídající změny v katastru nepřetržitě.

“Platí, že kdo je ve veřejném katastru zapsán, je také jako vlastník brán. A zločinci toho dovedně zneužívají. Se zfalšovanými dokumenty dokážou změnit vlastníka, aniž by se to skutečný majitel nemovitosti dokonce dozvěděl.”


zdroj: http://1gr.cz/data/nocache/newspaper/LN-NOVINY.jpg

28. duben 2016

Téměř ukradený rodinný dům

Zdroj: Právo, str. 7: „Podívejte se na majetky do katastru“


Muž na Liberecku se pokusil zmocnit se nemovitosti za použití falešných podpisů i ověřovací doložky. Vše pak podal na katastru, kde na podvod nepřišli.

Škoda mohla být ve výši 12 milionů korun, což je cena rodinného domu, o který se v případu jedná. Jedinou věc, kterou opomněl, bylo přesměrovat poštu z adresy skutečného majitele – což mu nyní může vynést až 10 let vězení.

27. duben 2016

Zákon a pořádek

Zdroj: Lidové noviny, titulní stránka


Dnešní Lidové noviny se přímo na titulní stránce věnují „šmejdům“ měnícím pomocí zfalšovaných dokumentů vlastníka pozemku a recenzují podnikání společnosti Zákon & Pořádek s.r.o., provozovatele stránek Katastr365.

Katastru se profesionálně věnujeme přes dvacet let.
Důvěřujte profesionálům. Důvěřujte Strážci katastru.


zdroj: http://1gr.cz/data/nocache/newspaper/LN-NOVINY.jpg

1. únor 2016

Desetina majitelů pozemků musí podat znovu daňové přiznání kvůli digitalizaci katastrálních mapKatastrální mapy katastru nemovitostí procházejí digitalizací. V důsledku digitalizace došlo u některých pozemků po celé zemi ke změně výměry. I když se často jedná o změnu zanedbatelnou, změnou výměry vzniká povinnost podat (opětovně) daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.

V případě, že Vás Strážce katastru informoval o změně výměry vašeho pozemku, myslete tedy na to, že vám mohla vzniknout povinnost podat nové daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.

29. září 2015

Žena se léčila v Bohnicích a zatím přišla o dům za několik milionů. Podvody jsou časté, říkají psychiatřiPřed soudem stanula vymahačka dluhů, která čelí obžalobě za okradení psychicky nemocné ženy. Té nosila k podpisu různé dokumenty a zavezla jí také na katastr. Tak žena přišla o svůj dům v Praze v hodnotě několika milionů, za který neviděla ani korunu.

Mějte se Strážcem katastru pod kontrolou všechny rodinné nemovitosti. Vyhněte se podvodům, které hrozí především seniorům.

11. srpen 2015

Nedoplácejte na dluhy souseda! Chraňte se se Strážcem katastruStatisícové dluhy za služby musejí platit sousedé – ostatní členové bytového družstva či společenství vlastníků jednotek. Fondy na opravu jsou prázdné, domy chátrají.

Řešením je důsledná prevence. O finančních problémech sousedů se můžete dozvědět z katastru. Čím dál více družstev a členů společenství vlastníků jednotek využívá Strážce katastru, který za vás dohlíží na změny – jako je uvalení exekuce na souseda.

18. červen 2015

Desítky tisíc nemovitostí zablokovány kvůli novému vlastníkovi telekomunikačních sítíV posledních dnech zaznamenává Strážce katastru množství změn na listech vlastnictví, o nichž vlastníci nemovitostí nevědí a mají proto obavy z podvodu na jejich nemovitostech.

Tyto změny však souvisejí se založením společnosti Cetin, která vznikla odštěpením z operátora O2 a je novým majitelem telekomunikačních sítí. Katastr nyní mění označení u věcných břemen, které byly zřízeny dříve pro O2. Vyznačení 20 denní plomby v jeho listu vlastnictví tak může vlastníka vylekat, ale obavy jsou v tomto případě zbytečné. Vlastník nemovitosti se v tomto případě nemění. Na tuto skutečnost také Strážce katastru všechny své uživatele upozorňuje.

Strážce katastru doporučuje nicméně v případě každé změny, na kterou vás upozorní, takovou změnu vyhodnotit a v případě pochybností se obrátit na příslušný katastrální úřad.


22. květen 2015

Chtěl spojit půjčky, na nemovitostech se ale objevily nové zástavyPoškozený chtěl spojit dvě půjčky do jedné, nicméně na katastr byly vloženy obě smlouvy. Nemovitosti tak byly zatíženy opakovaně zástavními právy v celkově mnohem větší výši, než kolik činila půjčená suma.

Soud poškozeným nepomohl, když konstatoval, že „každý musí být obezřetný, opatrný. Vyžádání výpisu z katastru nemovitostí je nenáročný úkon“.

Pro kontrolu katastru nemusíte každý den chodit na katastrální úřad a žádat výpis. Pravidelnou kontrolu nemovitostí celé rodiny i firmy můžete přenechat Strážci katastru. Vše zařídíte po internetu. Braňte se včas!

21. duben 2015

Tisíce seniorů každoročně terčem podvodníkůJak informují média, na seniory se již zaměřují celé organizované skupiny podvodníků.

Je smutné, že i ti nejvíce bezbranní jsou vystaveni podlým útokům ze strany bezcharakterních živlů. Pokud vaši rodiče či prarodiče investovali celoživotní úspory a úsilí do bydlení, dopřejte i jim klid hlídáním jejich nemovitostí v katastru. I kdyby si už podvodníci mysleli, že nad nimi vyhráli, vy máte okamžitý přehled a včasným zásahem na katastru jejich rejdům zabráníte.

16. březen 2015

Pošťačka vzala stařence bytPošťačka se na přepážce spřátelila se starší ženou, kterou pak obrala o úspory, penzijní pojištění a dokonce na sebe nechala na katastru přepsat i její byt.

Sledováním katastru uchráníte sebe i své blízké, na kterých vám záleží, před takovými podvody. Nevystavujete tak riziku vaše ani jejich celoživotní úspory.

27. únor 2015

Úřednická chyba v katastru za miliarduV důsledku chyby úředníků mohla při stavbě silnice vzniknout škoda ve výši miliardy korun.

Pravidelnou kontrolu nemovitostí celé rodiny i firmy můžete přenechat Strážci katastru. Aktivace probíhá online, nikam nemusíte. Braňte se podvodům a chybám úředníků včas.

26. leden 2015

Další podvodník zfalšoval údaje v katastru, oběť málem přišla o důmPodvodník málem připravil nic netušícího majitele o rodinný dům v Liberci a dalšího o pozemek v Mladé Boleslavi. Podvodník v první fázi podvodu uspěl díky zfalšovaným údajům vloženým do katastru nemovitostí a falešnému notářskému ověření podpisu.

Pachateli hrozí pět až deset let vězení.

„Nebezpečnost jednání byla vskutku obrovská,“ přiblížil státní zástupce.

Nechte Strážce katastru sledovat katastr nemovitostí za vás a zabraňte tak podvodům s vlastními nemovitostmi.

12. leden 2015

Firma přišla o pozemky pod svým areálem za desítky milionůReportáž České televize ukazuje případ majitele průmyslového areálu, který se z katastru náhodou dozvěděl, že už mu část jeho závodu v hodnotě desítek milionů nepatří.

Vyhněte se nepříjemnému překvapení a svěřte sledování vašich nemovitostí Strážci katastru, ať už jde o vaši rodinu či firmu.

2. leden 2015

Rodina přišla o pozemek pod domem kvůli chybě úředníkaKvůli chybě úředníka katastru nemovitostí a tomu, že se manželé za celých deset let nepodívali do katastru nemovitostí, aby si ověřili, zda jim patří nejen dům, ale i pozemek pod ním, o tento pozemek přišli.

Pozemek ležící pod domem tak zůstal napsaný na původního majitele, na kterého byla vyhlášena exekuce. V té manželé o pozemek definitivně přišli.

Sledování katastru se Strážcem katastru by přitom v daném případě bezpečně vedlo k vyloučení uvedené situace.

17. prosinec 2014

iDnes.cz: zkušenosti Strážce katastru s podvody s nemovitostmiServer iDnes.cz shrnul před Vánoci zkušenosti a postřehy Strážce katastru s podvody s nemovitostmi.

V médiích se objevují jen nejkřiklavější případy. To ale neznamená, že se podvod vyhne právě vám. Neriskujte a svěřte hlídání svých nemovitostí Strážci katastru.

21. listopad 2014

Zfalšovaný občanský průkaz a podvod s pozemky ve výši patnácti milionůV jednom z posledních případů podvodu s nemovitostmi jde o jednoduše upravený občanský průkaz.

Muž si stačil půjčit 15 milionů korun, když zastavil cizí pozemky s užitím falešného občanského průkazu vlastníka pozemků. Padělek se rozpoznat nepodařilo.

Se Strážcem katastru neriskujete – hlídáte všechny nemovitosti, na kterých vám záleží.

7. listopad 2014

Svědek popsal jak je lehké přepsat na sebe cizí pozemkyFalešné kupní smlouvy, padělaná notářská razítka. A také hrozba deseti let vězení.

Přesně tyto scénáře již Strážce katastru popsal. Budou se opakovat i nadále, neboť příležitost dělá zloděje.

Hlídejte si katastr nemovitostí. Strážce katastru bezpečně chrání nemovitosti celých rodin, společností, společenství vlastníků, a to v celé ČR. Bez nutnosti kamkoliv chodit, vše online.

22. říjen 2014

Muž podle obžaloby padělal kupní smlouvy k lesům, hned tam chtěl těžit„…padělal kupní smlouvy k lesním pozemkům a bez vědomí původních majitelů na sebe převáděl hektary lesů, které pak chtěl obratem vytěžit či prodat.“

„V kauze jde o pozemky na Pelhřimovsku, Žďársku, Semilsku nebo Liberecku v hodnotě milionů korun.“

Strážce katastru by přitom v tomto i podobných případech vlastníka upozornil hned na počátek pokusu o podvod.

22. září 2014

O nárocích restituentů se dozvěděli až z katastru nemovitostí„Restituce v malebném letovisku na Ždáni u Slapské přehrady je nejen opožděná a překvapivá, ale především velmi podezřelá.“

Mějte se Strážcem katastru veškeré zápisy v katastru pod kontrolou!

13. září 2014

V katastru nemovitostí dochází k miliardovým krádežím, ohroženy jsou i firmyJen v roce 2012 ukradli podvodníci majetek v hodnotě 1,5 miliardy korun. Ročně jde o stovky promyšlených podvodů.

Nyní je pro firmy i soukromé vlastníky výrazně rizikovější, pokud si jejich nemovitost někdo podvodně převede na sebe.

3. srpen 2014

Ceny pozemků pro stavbu domů za čtyři roky vzrostly o 17 procentTento nárůst ceny by mohl vést ke zvýšenému zájmu podvodníků o ukradení Vaší nemovitosti.

Máte se Strážcem katastru pod kontrolou všechny Vaše nemovitosti?

25. červenec 2014

Muž prodával cizí vilu v Dejvicích za 20 miliónůKrálovéhradečtí policisté pátrají po muži, který se v minulém roce vydával za majitele nemovitosti v hodnotě 20 miliónů korun, kterou chtěl prodat cizincům. Zfalšoval i doklady, aby jednání se zájemci a bankami bylo důvěryhodnější.

Jde o typický případ podvodu, jehož dokončení Strážce katastru účinně brání.

7. červen 2014

Spekulanti mají zálusk na obecní předzahrádky u paneláků„Tisíce lidí po celé republice se ze záznamů v katastru nemovitostí s překvapením dovídají, že brzy budou chodit do domu a z domu po cizím.“

5. květen 2014

Katastr jim nesprávně zapsal převod pozemku a nyní mají přijít o bydleníKvůli úředníkovi z katastru přišli o pozemek pod domem. Pozemek spadl do exekuce – a co jednou exekutor uchvátí, už nikdy nenavrátí.

Sledování katastru by přitom v daném případě bezpečně vedlo k vyloučení uvedené situace.

30. duben 2014

Soud se zastal ženy, jež v dobré víře koupila nemovitost„Podle ústavních soudců je možné nabýt vlastnické právo od nevlastníka, a to na základě dobré víry v zápis v katastru. Nový občanský zákoník již poskytuje dobré víře nabyvatele silnější ochranu.“

25. březen 2014

Hledají se vlastníci nemovitostí, které nikdo nechceV Česku je asi 92 tisíc nemovitostí, u kterých není znám jejich majitel. A brzy mohou propadnout státu.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vydal seznam těchto nemovitostí – pozemků a staveb.

Nalezli jste v seznamu utajenou či skrytou nemovitost patřící Vám nebo Vašim blízkým? Jejím nalezením však péče o nemovitost nekončí. Nezapomeňte, že jedině pravidelnou kontrolou katastru nemovitostí jste chráněni před podvody a jinými machinacemi s Vašimi nemovitostmi. Přitom právě v případě nemovitostí ze seznamu nemovitostí s neznámým vlastníkem se dá očekávat zvýšené úsilí podvodníků připravit Vás o Váš dům, pozemek či polnost. Strážce katastru pro Vás toto sledování katastru nemovitostí obstará – nemusíte se již o své nemovitosti strachovat.

Neváhejte nás kontaktovat pro více informací o službách Strážce katastru spojených s nemovitostmi bez známého vlastníka.


19. únor 2014

Od roku 2014 je nutné pravidelně sledovat údaje v katastru nemovitostí„Nově platí dobrá víra v údaje v katastru. Vlastníkem nemovitosti je ten, kdo je zde zapsán. Víte jistě, že jste to vy?“

26. leden 2014

Experti radí: pravidelně kontrolujte zápis v katastru nemovitostí

Zdroj: Události, Česká televize


V případě zjištění jakýchkoliv nesrovnalostí v zápisu v katastru oproti skutečnému stavu musí vlastník reagovat velmi rychle.

Celková škoda způsobená katastrálními podvody už dosahuje stovek milionů korun.

Podle statistik jsou nejvíc ohroženy tyto nemovitosti: zemědělská půda, která se změní na stavební pozemek; pronajatý byt.

10. září 2013

Dům za 40 milionů přepsal katastr na podvodníka. Majitelka byla v šokuK přepisu činžovního domu podvodníkovi stačilo pouze padělat ověřovací doložku k podpisu na kupní smlouvě. Během necelých dvou týdnů zapsal katastrální úřad do katastru nového majitele.

15. červenec 2013

Bolestný návrat do Evropy: Podvody spojené s katastrem nemovitostí

Zdroj: Euro 29/2013


„Je iluze, že se podaří zabránit všem podvodům,“ říká Karel Večeře, ředitel Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, pod který spadá vedení katastru nemovitostí.

17. červen 2013

Díky falešným smlouvám a razítku získal les, kupec ho málem vykácelŽenu z Olomouce připravil podle policistů podvodník o dvanáct hektarů lesních pozemků na Pelhřimovsku. Vyrobil si falešné razítko notářské kanceláře a padělal i kupní smlouvu i další dokumenty nutné k přepisu na katastrálním úřadě. O podvodné nabývání pozemků se pokoušel na více místech Česka.

6. červen 2013

Český rozhlas se ptá: Kontrolujete si pravidelně zápis o vaší nemovitosti v katastru nemovitostí?

Zdroj: Český rozhlas – Dvojka, pořad Jak to vidíte? (dříve Čaj pro dva)
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2903756


Předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karel Večeře a advokátka Hana Marvanová hovoří o množících se případech podvodů s nemovitostmi a jak k nim dochází.

5. červen 2013

Podvody na katastru nemovitostíPředseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního vystoupil s příspěvkem k podvodům v katastru a hovořil mimo jiné o nových technickcýh možnostech obrany proti podvodům s nemovitostmi.

31. květen 2013

Podívejte se na falešnou smlouvu, která stačila úřadu k převedení činžáku na podvodníka„Údajná smlouva obsahuje padělaný podpis majitelky, padělané ověřovací razítko a smyšlené číslo jejího občanského průkazu. Pracovníci katastrálního úřadu přesto podle ní zapsali v katastru nového vlastníka.“

31. květen 2013

Stačil falešný podpis a žena na půl roku přišla o činžákČechošvýcarka, paní Nina Kašíková, vlastní v Praze činžovní dům v ceně 40 milionů Kč. Náhle se však v katastru jako vlastník objevil někdo jiný. Stačilo padělané razítko a zfalšovaný podpis majitelky. Podvodník se ihned na to pokusil na dům získat dvanáctimilionový úvěr.

31. květen 2013

Změna zákona ulehčí podvody v katastruJak uvádí článek, „poslanci tak urputně hledali způsob, jak chránit vlastníky nemovitostí před podvodníky, až schválili zákon, který nekalým praktikám nahrává. Do předpisu se dostala změna, kvůli níž bude pro podvodníky snazší přepsat na sebe v katastru nemovitostí majetek, aniž by se o tom vlastník dozvěděl“.

28. květen 2013

Krádeže z katastru

Zdroj: Bez cenzury, TV Barrandov
http://www.barrandov.tv/78527-bez-cenzury-28-5-2013


Podvodníci jen v Praze loni ukradli nemovitosti za více než 400 milionů korun. Ročně se v celé republice ukradnou nemovitosti za několik miliard korun.

Reportáž také popisuje případ pana Šolty. K ukradení jeho domu v Olomouci stačilo, aby se k notáři dostavily tři osoby – jedna se za pana Šoltu vydávala a druhé dvě potvrdily jeho falešnou totožnost.

Nový občanský zákoník očekává od vlastníků nemovitostí, že se budou o své nemovitosti starat. Každý vlastník by měl pravidelnou kontrolou katastru ověřovat to, že svou nemovitost stále vlastní.

17. květen 2013

Málem přišel o dům za desítky milionůPan Tomáš Čech málem přišel o dům v hodnotě desítek milionů korun v centru Zlína. Podvodník jej označil za svého dlužníka a s falešnou úvěrovou smlouvou šel na katastrální úřad, kde bez problémů podal návrh na vklad. Následovat mohla velmi rychle dražba nebo exekuce.

15. květen 2013

Podvodníci prodávali pozemky, které jim „neříkaly pane“Gang podvodníků s pozemky odhalili moravskoslezští kriminalisté. Zatkli devět mužů z Ostravska, kteří poměrně rafinovaným způsobem připravili deset lidí o šest a půl milionu korun.

29. duben 2013

Důvěryhodnost ověřovaných dokumentů a podvody v katastru nemovitostíČlánek se zabývá problematikou falešných plných mocí, kupních smluv a dalších dokumentů ve vztahu k řízení před katastrálním úřadem.

17. duben 2013

Z katastru mizí nemovitosti za stamilionyK úvěrovému podvodu stačilo málo – okopírovat si podpis a zajít na katastrální úřad. Tam předložit dokument, podle kterého vlastník údajně souhlasí s tím, že se jeho byt využije jako zástava pro banku. Naprosto stěžejním problémem je fakt, že katastrální úředníci nemají prostředky, aby si mohli ověřit pravost předložených dokladů ani totožnost osob, které je předkládají, říká neveřejná policejní zpráva.

14. duben 2013

Očekává se výrazný nárůst počtu podvodů s nemovitostmiPo účinnosti nového katastrálního zákona (1. ledna 2014) by mohlo výrazně přibýt machinací, kdy podvodníci změní na úřadě zápisy v katastru bez vědomí majitelů nemovitostí. Ti pak budou muset o vlastní byt, dům nebo pozemek bojovat u soudu. Reportáž obsahuje i příběh pana Štefka, jemuž dali podvodníci byt „do zástavy“ bance na úvěr ve výši 1,5 milionu Kč.

23. březen 2013

V Česku řádí nebezpečný podvodník: Okrádá lidi o nemovitosti!Za trestný čin podvodu mu hrozí v případě dopadení až deset let za mřížemi.

22. březen 2013

Podvodník s nemovitostmi si přišel na 17 milionůMuž zorganizoval a řídil nelegální převod nemovitosti a podvodem si přišel na téměř 17 milionů korun. Padělal plnou moc zmocňující ho k zastupování na katastrálním úřadě.

28. únor 2013

Podvodníci nám ukradli kvůli díře v zákonu majetek za 1,5 miliardy. Od roku 2014 bude hůř„Jediný zápis v katastru nemovitostí vás může připravit o střechu nad hlavou, falešných převodů majetku přibývá. A nový zákon to podvodníkům ještě usnadní, odborník hovoří o legalizaci krádeží.“

18. únor 2013

Prodal cizí byt na falešné dokladyByt v Praze měl být rodinnou investicí, ale stal se noční můrou. Pan Pavel koupil byt od podvodníka, který zfalšoval doklady o totožnosti pravého vlastníka bytu.

7. leden 2013

Nabídl důchodkyni pomoc s exekucí, nakonec ji připravil o důmČtyřiačtyřicetiletý muž z Přerova navrhl loni v červenci třiašedesátileté seniorce z Olomoucka, že jí pomůže s vyřízením exekučního řízení. V něm jí hrozilo, že přijde kvůli dluhu 75 tisíc korun o rodinný dům. Sám ji o něj ale připravil.

18. říjen 2012

Lidé, kteří se dlouhodobě nestarají o nemovitost, o ni mohou přijítDům či pozemek, o který se majitel deset let nebude starat, mu může být od 1. ledna 2014 bez velkých okolků a průtahů odebrán. Umožní to nový občanský zákoník, který zavádí princip tzv. derelikce, tedy opuštění nemovitosti vlastníkem s úmyslem ji dále nevlastnit. Jde o jeden ze způsobů zániku vlastnického práva, ale v Česku se v současnosti neuplatňuje. Novým vlastníkem nemovitosti se stane obec či stát.

17. září 2012

Zloději na katastrech: Množí se případy, kdy majitelé nemovitostí nevědomky přišli o vlastnické právo

Zdroj: Euro 38/2012


Článek popisuje, že k neoprávněné změně vlastníka nemovitosti zapsaného v katastru postačuje pouze padělek listiny, který nevzbuzuje svou kvalitou podezření.

31. srpen 2012

Ostravská policie zadržela podvodníky s nemovitostmiOrganizovaná skupina nabízela k prodeji nemovitosti, které jí nepatřily. Díky padělaným dokladům mohli členové gangu obelstít desítky lidí.

15. srpen 2012

Novela katastru umožní krádeže domů, bojí se majiteléNávrh novely usnadní krádeže domů za bílého dne. Obávají se toho alespoň majitelé nemovitostí.

15. srpen 2012

Policisté zadrželi Slováka, který za půl milionu prodával cizí lesMuž se na Plzeňsku pokusil prodat cizí les. Opatřil si k tomu falešnou plnou moc majitele lesa a těšil se, že si přijde na více než půl milionu korun.

30. květen 2012

Bez vědomí vlastníka rozprodal všechny jeho nemovitostiMuž z pozice zmocněnce zneužil informace a pokusil se společnost zbavit jediného reálného majetku – nemovitostí v hodnotě nejméně 11 milionů korun, bez nichž by společnost vůbec nemohla vykonávat svoji podnikatelskou činnost.

30. duben 2012

Nenechte si ukrást domy a pozemky!Pokud lidé nekontrolují správnost údajů v katastru nemovitostí, protože logicky předpokládají, že přece není možné, aby jim někdo ukradl jejich dům, mohou být nemile překvapeni, až zjistí, že to možné je.

7. březen 2012

Nový Katastr nemovitostí ohrozí váš majetek!Zatímco dnes je ve výhodě majitel a v případě podvodu se může dočkat přepsání majetku zpět na svou osobu, podle navrhované podoby zákona o katastru nemovitostí bude ve výhodě kupující. Pokud nabyde majetek v „dobré víře“, nikdo mu ho již neodebere.

29. únor 2012

Jedno razítko, dražba… a jste bez pozemku

Zdroj: Lidové noviny (článek otištěn na tituní straně) (Vladimír Křivka, Ondřej Stratilík)


Případů nemovitostí ukradených s pomocí zfalšovaných dokladů a dokumentů jsou stovky.

29. únor 2012

Státní správa hlídání katastru neposkytuje

Zdroj: Český úřad zeměměřický a katastrální
http://www.cuzk.cz/Dokument.aspx?PRARESKOD=101&AKCE=GEN:UVOD


Uvádíme aktuální sdělení správy katastru nemovitostí o neexistenci služby hlídání katastru poskytované tímto úřadem. V této otázce se nicméně můžete spolehnout na Strážce katastru.

Vážení občané,

v poslední době se v některých médiích rozšířila informace o tom, že existuje možnost tzv. hlídání nemovitosti proti neoprávněnému nakládání s ní tím, že zájemce sdělí katastrálnímu úřadu své kontaktní údaje, na které mu budou předávány informace např. o tom, že bylo zahájeno nějaké řízení, týkající se jeho nemovitostí. Tato informace není správná, takovou službu katastrální úřady neposkytují a ani to není prozatím v jejich možnostech. Uvádět kontaktní údaje (e-mailovou adresu, telefonní číslo nebo ID datové schránky) je doporučeno pouze jako součást při podání na katastrální úřad (Návrh na vklad práv do katastru nemovitostí, Žádost o zápis záznamem atd.), zejména pro možnost rychlejší informace o tom, že k řízení je potřeba doložit chybějící náležitosti.

Ing. Lubomír Klučka, ředitel
Katastrální úřad pro hlavní město Prahu

7. červen 2011

Rafinovaný podvod s lesemVlastník lesa přišel ze dne na den o les, aniž by o tom věděl. Podvodníkovi stačil padělaný občanský průkaz.